Historia

1. Pierwszy nabór ...

10 styczeń 1992 r. to najważniejsza data w historii zespołu - tego bowiem dnia odbył się pierwszy nabór i eliminacje zainteresowanych tańcem. Niemniej wszystko zaczęło się trochę wcześniej ...

We wrześniu 1991 roku w muszli koncertowej Parku Miejskiego w Wodzisławiu Śl. występował dziecięcy zespół taneczny "Radost" z Czech. Oglądający jego koncert, Anna Koczy i Ryszard Kozłowski - dyrektorzy Miejskiego Ośrodka Kultury "Centrum" - wpadli na pomysł wprowadzenia takiej formy ruchu artystycznego do Wodzisławia Śl. 
....już wcześniej nosiłem się z zamiarem zorganizowania dziecięcego zespołu tanecznego, ale raczej o charakterze rewii dziecięcej, zespołu śpiewającego i tańczącego - na wzór popularnej wtedy "Gawędy" .... wspomina Ryszard Kozłowski. 
Tak więc był już pomysł - tylko co dalej? Zaczęły się problemy ze znalezieniem odpowiedniego choreografa i instruktora, który poprowadziłby zespół. Z reguły, najlepsze rozwiązania to te najprostsze, więc nie zastanawiając się długo Ryszard Kozłowski wybrał się do Czech i zaproponował pracę choreografce zespołu "Radost" , pani Lence Brečkovej. Po pokonaniu wszelkich barier prawnych związanych z jej zatrudnieniem, 10 stycznia 1992 roku rozpoczął się nabór do "Mirażu" - który wcale wtedy tak się nie nazywał...


2. Pierwsza nazwa ...

Pierwsza nazwa zespołu to "Dance Pegy", ale najstarsi tancerze nie pamiętają skąd się wzięła. Dopiero we wrześniu 1992 roku, po ogłoszeniu konkursu wśród tancerzy na bardziej "twarzową" nazwę, zmieniono ją na "Miraż". Wymyśliła ją Joanna Kubasa, która w nagrodę dostała walkmana (potem długoletni członek zespołu, z pierwszego składu tańczyła najdłużej, przez pewien okres prowadziła też próby).

Zaczęły się próby, od podstaw powstawała "infrastruktura" zespołu: podkłady muzyczne, kostiumy, rekwizyty. Wtedy też objawił się talent Aleksandra Wilkusa i jego kolegów z działu technicznego MOK w dziedzinie wykonywania najbardziej wymyślnych rekwizytów.

..... założyłam się kiedyś z Olkiem, że wymyślę taki rekwizyt do tańca, którego on nie będzie umiał wykonać. Niestety, przez dziesięć lat to on wygrywa .... mówi Lenka Brečková.


3. Pierwszy występ ....

po 4 miesiącach prób, dokładnie 31 maja 1992 roku odbył się pierwszy publiczny pokaz "Mirażu" na wodzisławskim rynku, w ramach imprezy "Bazar dla dzieci".

...nie potrafię rozstrzygnąć, kto był wtedy bardziej zdenerwowany: dzieci, rodzice czy my z Lenką ? Pamiętam, że bardzo to przeżywaliśmy ale występ był udany, choć nie obyło się bez paru drobnych błędów ... (Ryszard Kozłowski)

W październiku 1992 roku odbył się kolejny nabór do zespołu, potem znowu próby i wreszcie...........

 

4. Pierwszy turniej ...

21 listopada 1992 roku odbył się XI Wojewódzki Przegląd Zespołów Tanecznych w Olkuszu.

...jechaliśmy tam bardzo spięci. Zupełnie nie orientowałam się w poziomie polskich zespołów tańczących show dance, każdy kraj ma swoją specyfikę tańca, a ja o polskich zespołach nie wiedziałam prawie nic. Pomocą służył mi Rysiek, ale co innego słyszeć a co innego zobaczyć ... (Lenka Brečková)

"Miraż" przedstawił układ mażoretek oraz "Kryształową fantazję", jeden z bardziej lirycznych tańców w historii zespołu. Po ogłoszeniu wyników ...... RADOŚĆ !!!!!! Na kilkanaście zespołów grupa zdobyła II miejsce.

 

5. Pierwszy raz pierwsze ...

miejsce. Na kolejnym Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Tanecznych w Olkuszu 15 maja 1993 roku "Miraż" zajął pierwsze miejsce z tańcami "Muzyczna podróż" i "Weronika" oraz zdobył nominację na prestiżowy XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie w 1994r.

 

6. Pierwszy koncert ...

22 stycznia 1993 roku odbył się pierwszy pełnospektaklowy koncert "Mirażu" połączony z obchodami pierwszych urodzin. Po roku intensywnej pracy zespół dopracował się ok. 15 tańców i liczył 65 członków. Koncert cieszył się takim powodzeniem, że 31 marca trzeba go było powtórzyć. Stało się to niejako tradycją, aby przed pierwszymi mistrzostwami Polski w danym roku a po zakończeniu wstępnego cyklu przygotowań, zaprezentować efekty pracy na koncercie premierowo-urodzinowym.

 

7. Pierwsze zaproszenie ...

na koncerty poza Wodzisław Śl. Na występy z okazji Dnia Dziecka zaprosił zespół "Miraż", Dom Kultury "Strzecha" w Raciborzu.

.... myślę, że się podobaliśmy, bo potem zapraszano nas jeszcze kilka razy. Pamiętam, że bardzo baliśmy się, bo to nieznana scena, publiczność a i te pierwsze tańce nie były jeszcze tak dopracowane jak teraz. Owszem, choreografie były wspaniałe ale nam "tancerzom", po zaledwie roku prób i ćwiczeń, brakowało techniki, obycia scenicznego, wyczucia przestrzeni itd., czyli tych czynnników które wyróżniają dobrych tancerzy. My wtedy nie umieliśmy jeszcze nic, chociaż zdawało nam się, że jesteśmy najlepsi. Nie wierzyliśmy ani panu Ryśkowi ani pani Lence, którzy powtarzali nam, że prawdziwymi tancerzami zostaniemy za kilka lat a i to pod warunkiem intensywnej pracy nie tylko na próbach ale i w domu. No, cóż po latach muszę przyznać, że jak zwykle mieli rację .... mówi Patryk Gładyś, od 2 lat instruktor zespołu, w dalszym ciągu tancerz, zdobywca m.in tytułu Mistrza Polski Seniorów i IV miejsca na Mistrzostwach Świata.

 

8. Pierwszy raz szykujemy paszporty ...

Zespół otrzymał zaproszenie od czeskiej piosenkarki Heidi Janku do udziału we wspólnym koncercie z zespołem "Radost" w Ostrawie. Koncert pod nazwą "Dzieci dzieciom" odbył się 24 czerwca 1993 r. i dedykowany był dzieciom upośledzonym oraz wychowankom domów dziecka. A już 3 dni później "Miraż" dawał koncert także w Czechach w ramach obchodów 725-lecia Karwiny.

... w czasie tego pierwszego wyjazdu za granicę, nikt z nas wtedy nie przypuszczał, że w najbliższych latach będziemy wyjeżdżać do Francji, Włoch, Hiszpanii, Węgier, Niemiec, Słowacji, Słowenii. Że dojdzie do tego, że miasto Menton na Lazurowym Wybrzeżu, będziemy znali tak samo dobrze jak Wodzisław, bo występowalismy tam 4 - krotnie w latach 1996, 1997, 1998 i 2001 ... (Ryszard Kozłowski)

 

9. Pierwszy "aplauz"

W dniach od 9 do 12 czerwca 1994 roku odbył się doroczny XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. "Miraż" był tam jednym z nielicznych debiutantów. I znowu zaskoczenie: jako jedyny debiutant"od razu zdobył za "Muzyczną podróż" i "Kryształową fantazję" Brązowy Aplauz. Jednocześnie, ponieważ festiwal był transmitowany, po raz pierwszy miał możliwość zobaczenia się w telewizji. Na festiwal w Koninie zespół zakwalifikował się (spośród 400 zespołów z całej Polski) jeszcze 3 - krotnie, w latach 1995, 1997 i 2000. Zdobył jeszcze raz "Brązowy Aplauz" , następnie miejsce w finale i na koniec "Srebrny Aplauz" za taniec "Ciemność"

... z różnych przyczyn w niektórych latach nie startowaliśmy w eliminacjach do Konina, często z powodu konfliktu terminów, ale główną przeszkodą były wysokie koszty uczestnictwa w festiwalu. Niestety do tej pory zespół nie "dorobił" się sponsora... (Ryszard Kozłowski)

 

10. Pierwszy start w Mistrzostwach Polski ...

Mistrzostwa Polski Dance Show odbyły się w marcu 1995 roku w Siedlcach. "Miraż" przygotował 1 choreografię w kategorii formacji i 3 w kategorii duety. Formacja "Ciemność" zajęła ostatecznie 9 miejsce, duet "Z klatki" miejsce 7, ale dwa duety: "Maria" w wykonaniu Ani Paszenda i Patryka Gładysia i "Śpiący król" Beaty Tomaszewskiej i Michała Mazura zdobyły tytuły II wicemistrzów Polski.

...to był nasz pierwszy start na imprezie tak wysokiej rangi. Wszystkim trzęsły się ręce i nogi, konkurencja była olbrzymia; startował przecież "Caro Dance" - wtedy Mistrzowie Świata, "Pech" z Opola, "PAA" ze Szczecina itd.; zespoły, które jeździły już kilkakrotnie na Mistrzostwa Europy i Świata, miały doświadczenie i pochodziły z dużych miast. A tu raptem taki Kopciuszek z Wodzisławia, o którym prawie nikt nie wiedział, gdzie leży. A jednak podobaliśmy się, bo od razu ja i Ania dostaliśmy zaproszenie do udziału w koncercie galowym w trakcie Grand Prix Polski Dance Show w Warszawie w maju 1995 roku ... (Patryk Gładyś)

 

11. Pierwszy "poważny" sukces ...

W listopadzie 1995 roku "Miraż" pojechał na Puchar Polski Dance Show do Szczecina. Przedstawił nową formację "W królestwie muzyki" i ponownie duet "Maria" Ani Paszenda i Patryka Gładysia. I kolejny sukces ... formacja zdobyła II miejsce !!! Natomiast wynik duetu przerósł oczekiwania zespołu. Ania i Patryk zdobyli Puchar Polski i dodatkowo nagrodę Grand Prix Pucharu Polski.

 

12. Kolejne Mistrzostwa i Puchary Polski ...

Mistrzostwa Seniorów w 1996 roku odbyły się w Radomiu - zespół przygotował formację "Pycha" i duet "Zakochani" Ani Paszenda i Patryka Gładysia. Wyniki były zadowalające, choć apetyty były większe: duet zajął 7 miejsce a "Pycha" zakwalifikowała się do finału, gdzie zajęła miejsce 6. Jednocześnie odbył się Puchar Polski Dance Show; w kategorii juniorów duet "Smacznego" Beaty Tomaszewskiej i Michała Mazura zajął I miejsce i wrócił do Wodzisławia z Pucharem Polski.

 

13. Pierwszy tytuł Mistrza Polski ...

W kwietniu 1996 roku w Siedlcach odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Disco Dance. "Miraż" pojechał tam z dwoma formacjami: "Kapitan Jack" w kategorii juniorów i "Shimmy Shake" w kategorii seniorów. Rezultaty ponownie przerosły oczekiwania. Formacja "Kapitan Jack" zdobyła pierwszy w historii zespołu tytuł Mistrza Polski, a "Shimmy Shake" tytuł wicemistrzowski.

... praktycznie dopiero od tych mistrzostw zaistnieliśmy naprawdę w polskim "światku" tanecznym. Owszem mieliśmy przedtem sukcesy, ale traktowano nas jak prowincjusza, któremu parę razy się udało. Tym razem powaliliśmy wszystkich na kolana, tym bardziej, że gdyby nie niejasności w obliczaniu wyników (funkcjonował jeszcze wtedy stary system punktacji) 'Shimmy Shake" też zająłby I miejsce... (Lenka Brečková)

 

14. Pierwszy obóz kondycyjno - treningowy ...

Coraz "poważniejsze" zaangażowanie zespołu w turnieje mistrzowskie, wymusiło na prowadzących grupę, zmianę stylu pracy. Od 1995 roku, "stawianie" (czyli jej opracowywanie i budowanie) choreografii zaczęło odbywać się na 2 - 3 dniowych zgrupowaniach, co pozwalało zaoszczędzić czas na treningach oraz szybciej przygotowywać nowe tańce. Pierwszą miejscowością wykorzystywaną na takie zgrupowania przez kilka lat były Kuncice pod Ondrejnikem w Czechach, następnie Dlouha Voda, Bolesławów niedaleko Lądka Zdroju i ostatnio Żimrovice obok Opavy.

... zawsze wydawało mi się, że po 8 - 9 godzinach intensywnych ćwiczeń, z przerwą na obiad, dzieci powinny być zmęczone i marzyć tylko o spaniu. Okazało się, że byłem naiwny; nasze kochane "mirażątka" potrafiły rozmawiać, wymyślać duchy , które je straszą aż do 4-ej nad ranem ... (Ryszard Kozłowski)

 

15. Pierwszy awans na Mistrzostwa Europy ...

W 1996 roku Mistrzostwa Polski Dance Show Dzieci i Juniorów odbyły się znowu w Siedlcach. "Miraż" startował z formacją "Podwodny świat" - 6 miejsce i dwoma duetami "Smacznego" Beaty Tomaszewskiej i Michała Mazura i "Lady Boss" Ani Serwotka i Roberta Szajbacha. Duety zajęły kolejno 4 i 5 miejsce, ale co najważniejsze, uzyskały pierwsze w historii zespołu nominacje na Mistrzostwa Europy.

 

16. Pierwsze Mistrzostwa Europy "Mirażu" ...

odbyły sie w czerwcu 1996 roku w Hradcu Kralove w Czechach. Wielkich sukcesów nie było, choć duet Beaty i Tomasza zajął VII miejsce.

 

17. Pierwsze nieudane lata ...

to 1997 i 1998 rok. Z zespołu odeszło dużo tancerzy, którzy tworzyli "Miraż" od początku. Praktycznie zaczęło się budowanie grupy prawie od nowa. Co prawda zespół jeździł na Mistrzostwa Polski, ale nie odnosił większych sukcesów ze swoimi tańcami. Były to "Śpiąca królewna" - solo Ani Serwotka (6 miejsce), formacja "Nieznośny szef" (7 miejsce), duet "Widziałyśmy na video" Maji i Tani Ulak (12 miejsce).

 

18. Pierwszy sezon po kryzysie ...

w lutym 1999 roku na Mistrzostwach Polski Disco Dance, duet Ania Serwotka i Patryk Gładyś zdobył brązowy medal w kategorii disco show, a Patryk jako solista 5 miejsce w kat. freestyle. Już w miesiąc później na Mistrzostwach Polski Seniorów w Nowym Dworze Mazowiecki tańczony przez Patryka "Król ognia" zajął 3 miejsce. W maju 1999 na Mistrzostwach Polski w Szczecinie, Ania Serwotka z tańcem "Śliczny poranek" zdobyła srebro, a miniformacja "Carramba" - 4 miejsce. W maju i czerwcu "Miraż" wystartował na Festiwalu Tańca w Czerwionce-Leszczynach i na VIII Wiosennych Paradach Tanecznych w Czechowicach-Dziedzicach. Efektem były 3 pierwsze i 2 drugie miejsca. Również w tym roku, mażoretki zespołu zdobyły 3 tytuły Mistrzów Polski (w kategoriach dzieci, juniorów i seniorów). Na Mistrzostwach Świata Show Dance w Portoroz w Słowenii, "Śliczny poranek" Ani Serwotka zajął 9 miejsce, a na Mistrzostwach Europy Mażoretek w Chorwacji (Zagrzeb) "Miraż" zajął 5 miejsce (dzieci) i 6 miejsce (juniorzy)

 

19. Pierwszy deszcz medali ...

na Mistrzostwach Polski Dance Show w Siedlcach w kwietniu 2000 r. Zespół kryzys miał już za sobą, z MP przywiózł złoty medal za taniec "Hotel Ritz" Patryka Gładysia, srebrny medal za "Still got the blues" Ani Serwotka, dwa brązowe medale za formację dzieci "Clownada" i miniformację juniorów "Kabaret". Było także 4 miejsce miniformacji dzieci "Kołysanka", 5 miejsce Michaliny Grodzkiej "Dance in the rain" i 5 miejsce duetu "Wróżki".Tam też zespół otrzymał w nagrodę nową maskotkę, która już w tej chwili posiada paszport. Na Mistrzostwach Świata Juniorów na Słowenii miniformacja "Kabaret" awansowała aż do finału, gdzie ostatecznie zajęła VII miejsce.

 

20. Pierwsze sukcesy w Europie ...

Na mocno obsadzonym Pucharze Świata Seniorów w Riesie (Niemcy) w październiku 2000 r. Patryk i jego "Hotel Ritz" zajął 7 miejsce. Miesiąc później na Mistrzostwach Europy Juniorów miniformacja "Kabaret" zajęła miejsce 4.

A w grudniu 2000 r. na Mistrzostwach Świata w Dunaujvarosz (Węgry) Patryk zajął już miejsce czwarte. Niestety, "Mirażowi" ciągle brakowało tego jednego kroku, czyli miejsca na podium. A szczęście dwukrotnie było tak blisko ...

W maju 2000 r.na Mistrzostwach Polski w Siedlcach zespół zaprezentował kilka choreografii; w kategorii dzieci - formację "Fontanna" - złoty medal, duet "Laleczki" Moniki Góralskiej i Pauliny Adamczyk - brązowy medal, miniformacje "Kotki" - złoty medal i miniformację "Champs Elysees" - srebrny medal.
W kategorii juniorów "Kotek" Teresy Pałuczak zajął 4 miejsce, miniformacja "Z Hiszpanii" miejsce piąte. Patryk Gładyś w kategorii seniorów z tańcem "My rock" skończył na miejscu czwartym.

 

21. Pierwszy medal na MŚ ...

No i w końcu "Miraż" doczekał... Na Mistrzostwach Świata w Liptovskim Hradoku na Słowacji w październiku 2001 roku zespół z choreografią "Fontanna", po dwudniowych zmaganiach zdobył brązowy medal i tytuł II wicemistrza Świata.

 

22. Pierwszy koncert z okazji jubileuszu ...

A to już Państwo zobaczycie sami.... a przeczytacie o nim za kolejnych 10 lat ......